Hac Forumu
Kasım 28, 2015, 04:47:52 pm *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: MESCİD-İ NEBEVIDEKİ KAPILAR ve İSİMLENDİRİLMELERİ  (Okunma Sayısı 8592 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fetvam
Yazarlar
Newbie
***
Offline Offline

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16


Beytullah'ta Ben


WWW
« : Kasım 01, 2007, 05:17:01 pm »1. GENEL OLARAK MESCİD-İ NEBEVIDEKİ KAPILAR
    Peygamberimiz Mescid-i üç kapılı olarak yaptırdı. Arka kapı, Bab-ı Atike (Bab-ı Rahmet), Resulullahın girdiği kapı (Bab-ı Cibril). Kıble yönü değiştirilip Kabe’ye döndürüldüğünde önceki arka kapı kapatıldı ve onun tam karşısında kuzey tarafında yeni bir kapı açıldı.
    Hz. Ömer zamanında mescid genişletilirken Mecid-i Nebevi altı kapılı hale getirildi. Her üç yöne birer kapı ilave edildi. Doğu kısma Cibril kapısı yanına Nisa (Kadınlar) Kapısı, Batı tarafında Bab-ı Rahmetin yanına Bab-ı Selam Kapısı ve Kuzey tarafina da bir kapı ilave edildi.
    Hz.Osman zamanında yapılan genişletmede kapı ilave edilmedi.
    Ömer b. Abdülaziz zamanında (H.88-91) yıllarında yapılan genişletmede mescidin kapı sayısı yirmi oldu: Sekiz doğu tarafında, Sekiz batı tarafında ve dört de kuzey tarafında oldu.
    Mehdi zamanında (H.165) yirmidört oldu. Dört kapı kıble yönünde özel kapı olarak yapıldı. Yirmi kapı ise umumi olarak kaldı. Değişik dönemlerde tamir sebebiyle kapanıp sayının dörde kadar düştüğü olmuştur.
    1955 yılında Batı tarafına Bab-ı Sıddık ve Bab-ı Suud; Doğu tarafında ise Kral Abdülaziz Kapısı; Kuzeye ise Bab-ı Ömer ve Bab-ı Osman kapılan yapıldı.
   
    2. BAB-I CİBRİL VE İSIMLENDİRİLİŞ SEBEBİ
    Hz.Peygamberin sürekli girdiği kapı olması sebebiyle "Nebi Kapısı"" denir. Resulullahın zamanında doğu kısmında başka bir kapı yoktur.
    Hz. Osman'ın evinin karşısında olmasından dolayı "Osman Kapısı" da denir. "Cibril Kapısı" ismi ile de meşhurdur. Resulullah Hendek savaşından döndükten sonra mescidin kapısının yanında Cebrail bir atın üzerinde gelip durdu ve Beni Kureyza Yahudilerinin olduğu yere seferi işaret etti. Bu kapının yanında durması sebebiyle "Cibril Kapısı" adıyla anılmıştır.

    3. BAB-I NİSA VE İSİMLENDİRİLİŞ SEBEBİ
    Bu kapı (H. 17) yılında Mescidin doğu duvarında arka tarafına Hz. Ömer tarafından açılmıştır. "Kadınlar Kapısı" adıyla anıldı. Çünkü Hz. Ömer "Keşke bu kapıyı kadınlara bıraksak" buyurmuştur.

    4. BAB-I RAHMET VE İSİMLENDİRİLİŞ SEBEBİ
    Mescidin batı duvarında ve Resulullah zamanında yapılan üç kapıdan birisidir. Genişletmelerde hep aynı hizasına yapılmıştır. Bu kapıya Bab-ı Rahmet" denilmesinin sebebj Resulullah hutbe okurken sahabenin birisi bu kapıdan girmiş, kuraklık ve sıkıntılardan bahsedince Resulullah dua etmiş ve yağmur yağmıştır. Bu yüzden "Bab-ı Rahmet" olarak isimlendirilmiştir.
    Şuanda "Bab-ı Rahmet" kapısında bulunan tahta kapı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır ve üzerinde "Bu kapı Sultan Abdülmecid Han tarafından yaptırılmıştır" yazmaktadır.

    5. HUHA EBU BEKİR SIDDIK VE İSİMLENDİRİLİŞ SEBEBİ
    Huha: küçük kapı anlamındadır. Duvardaki açıklık anlamına da gelir. Hz.Ebu Bekir'in evinden mescide açılan kapı Mesccidin batı tarafında olup minbere yakındı.
    Peygamberimizin vefatına yakın zamanda "Ebubekir'den başka mescide açılan hohaların hepsinin kapanmasını istemiş ve sadece duvardaki bu açıklık (huha) kalmıştır. Hz. Ebubekir Resulullahm rahatsızlığı döneminde mescide buradan girerek namaz kıldırmıştır. Hilafetin ona ait olması gerektiği hususunda da bu delil olarak ileri sürülmüştür.
    Mescidin genişletmesi esnasında bu kapı hizasında sürekli, kapı olarak açık tutulmuştur. Bab-ı Selam ile Bab-ı Rahmet arasındadır. Şuandaki kapının üzerinde "Bu Seyyidina Ebubekir- Sıddık'm Hohosıdır" yazmaktadır.

    6. BAB-I SELAM VE İSİMLENDİRİLİŞ SEBEBİ
    Ömer b. Hattab tarafından genişletme sırasında ziyaret edenlerin selam için durdukları yerin hizasına bir kapı yaptırıldı. Buna "Huşu'"kapısı da denir.

    7. BAB-I ABDULMECİD VE İSİMLENDİRİLİŞ SEBEBİ
    Sultan Abdülmecid tarafından (H.1277) yılında mescidin kuzey tarafına yaptırıldı. "Bab-ı Mecidi" olarak tanındı.Bu kapı şuanda ikinci Suud genişletmesinin içinde kalmıştır.

    8. BAB-I MELİK ABDÜLAZİZ VE İSİMLENDİRİLİŞ SEBEBİ
    1955 yılında yapılan Suudi genişletmesinde mescidin kuzey tarafına bu kapı yapıldı. Bu kapı şuanda ikinci Suud genişletmesinin içinde kalmıştır.

    9. BAB-I OSMAN B. AFFAN VE İSİMLENDİRİLİŞ SEBEBl
    1955 yılında yapılan Suudi genişletmesinde bu kapı yapılmış ve "Bab-ı Osman b. Affan'"1 olarak isimlendirilmiştir. Bu şekilde isimlendirilme sebebi Hz. Osman''m evi mescidin doğu tarafında ve Cibril kapısı yanında idi. Genişletme sonrasında mescidin kuzeydoğu tarafına açılan bu kapı onun evini ve şahsını hatırlatmak maksadıyla olabilir. Bu kapı şuanda ikinci Suud genişletmesinin içeride kalmıştır.

    10. BAB-I ÖMER B. HATTAB VE İSİMLENDİRİLİŞ SEBEBİ
    1955 yılında yapılan ikinci Suudi genişletmesinde bu kapı yapılmış ve "Bab-ı Ömer b. Hattab" olarak isimlendirilmiştir. Bu şekilde ismlendirilme sebebi Hz. Ömer'in evi mescidin batı tarafinda ve Selam ve Rahmet kapıları arasında idi. Genişletme sonrasında mescidin kuzeybatı tarafına açılan bu kapı onun evini ve şahsını hatırlatmak maksadıyla olabilir. Bu kapı şuanda ikinci Suud genişletmesinin içinde kalmıştır.

    11. BAB-I MELİK SUUD VE İSİMLENDİRİLİŞİ
    1955 yılında yapılan Suudi genişletmesinde mescidin batı tarafına bu kapı yapıldı.Genişletme temeli 1952 yılında Suud b. Abdülaziz tarafından bu kapının olduğu yerde atıldı.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2007, 08:23:33 pm Gönderen: vaizismail » Logged

1995-1997-1999-2001-2003-2005-2006-2006_2007-2008-2009 oradaydım.

...............BİLİN BAKALIM NEREYE BAKIYORUZ...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!